2017

Kvinnor 10 km

Plac Tid Nr Namn, Klubb
  1    52:58.3 10006 My Barkensjö
  2    53:26.9 10107 Josefin Öman
  3    53:37.5 10001 Julia Willén
  4    53:58.5 10009 Jenny Segersten
  5    54:12.7 10014 Karin Björkblom
  6    54:32.1 10025 Camilla Niklasson, Folkets Bio
  7    54:59.8 10019 Mariana Ljunggren
  8    57:48.9 10011 Therese Arvidsson
  9    59:16.5 10012 Landa Dahlsten
 10    59:55.8 10018 Tina Johansson, Lonesome Runners
 11    59:57.9 10008 Linnéa Agha
 12  1:00:09.2 10017 Ann-Charlotte Aghamn, Lonesome Runners
 13  1:01:30.1 10015 Lotte Rørtoft-Madsen
 14  1:01:49.4 10020 Louise Saaranen
 15  1:03:10.2 10007 Anna Sellén
 16  1:03:32.9 10106 Johanna Bernhardsson
 17  1:07:46.6 10101 Ingela Giss
 18  1:13:35.8 10013 Sofia Lann

Män 10 km
Plac Tid Nr Namn, Klubb
  1    30:39.4 10053 Mikael Ekvall, Strömstad Löparklubb
  2    32:01.7 10080 Gabriel Steffensen, Mölndals AIK
  3    36:25.1 10081 Robin Lindgren, Örgryte IS
  4    37:27.4 10105 Tobias Jäger
  5    37:36.0 10115 Johannes Öhlin, Solvikingarna
  6    37:45.1 10092 Staffan Sundvall, Solvikingarna
  7    42:04.3 10074 Martin Sahlin, Umekamraterna
  8    42:06.0 10090 Axel Vikengren
  9    42:28.7 10108 Axel Sundberg
 10    42:59.7 10109 Markus Esbjörnsson, Vegan Runners IK
 11    43:05.8  5228 Adam Nyström
 12    43:52.1 10116 Karl Jacobsson
 13    44:16.5 10028 Kim Svensson, Team Tagine
 14    45:05.6 10114 Mohammad Jamali
 15    45:24.4 10093 Aron Mathiasson
 16    45:33.5 10069 Mattias Luks, Vegan Runners IK
 17    46:18.8 10067 Andreas Hartman, Lilla Bäcken
 18    46:40.6 10113 Eyd Mohammad
 19    46:41.7 10091 Gustaf Andersson Törner
 20    46:57.5 10035 Tom Dahlström, Vegan Runners IK
 21    47:11.0 10099 Pierre Ekvall, Strömstad löparklupp
 22    47:13.3 10065 Alexander Ling, Västra Frölunda
 23    48:00.6 10054 Per Hjalmarson, Socialistiska Partiet
24 48:10.4 10051 Magnus McKay 25 48:12.5 10086 Karl Tellander 26 48:37.6 10032 John Engström 27 48:38.3 10050 Ulf Littorin 28 48:38.6 10088 Jakob Albertsson 29 49:15.8 10094 Joakim Kilner, Proletären FF 30 49:30.5 10112 Abbas Rahimi 31 49:31.2 10040 Viggo Segersten, Vegan Runners IK 32 49:43.6 10039 Johan Jensen 33 49:49.0 10118 Johan Ulff 34 50:00.5 10038 Zoltan Tiroler 35 50:30.4 10029 Pontus Wernersson 36 50:53.8 10070 Lars Åred 37 50:55.0 10098 Tony Ekvall, Strömstad Löparklubb 38 52:10.8 10082 Gunnar Eriksson, Lonesome Runners 39 52:21.1 10058 Allan Gerdin 40 53:37.7 10059 Abdishakur Ali, Lonesome Runners 41 53:40.1 10077 Dennis Olsson 42 53:43.4 10073 Håkan Gustafsson 43 54:02.9 10111 Olof Gradin 44 54:08.8 10095 Jens Halldin 45 54:35.5 10089 Amir Kaukovic 46 54:49.0 10066 Erik Sundfelt 47 55:12.5 10030 Svante Welin, Arbetarmakt 48 55:21.2 10102 Lars-Olof Månsson, Solvikingarna 49 56:12.1 10044 Mats Friberg 50 56:39.4 10100 Finn Ternrud 51 57:50.0 10060 Olle Lundkvist 52 58:05.3 10071 jan grawem 53 58:07.8 10097 Ingemar Lund, Svensk-Kubanska Göteborg 54 58:32.6 10068 Achim Rödner 55 58:43.4 10061 Majd Alsairafi, Proletären FF 56 58:46.7 10084 Felix Falk, Ship to Gaza 57 59:10.5 10076 Walter Martínez, Salvadoranska Kulturförening 58 59:11.1 10055 Tommie Eriksson 59 59:21.6 10110 Mikael Nilsson 60 1:00:15.9 10063 Tuomo Saaranen, OK Skogshjortarna 61 1:00:21.6 10046 Gabor TIroler 62 1:01:15.7 10104 Gabriel Olmås 63 1:02:21.2 10056 Ola Kuremyr, Kungsgårdens SK 64 1:02:24.1 10047 jan Mathisen 65 1:44:42.7 10117 Tony Hökklo

Övriga 10 km
Tid Nr Namn
1:03:48.1 10096 Malte Magnusson

 



Kvinnor 5 km
  Plac     Tid          Nr           Namn, Klubb
  1    23:33.4  5191 Malin Wiberg
  2    24:50.6 10010 Karin Emanuelsson
  3    25:34.6  5168 Nathalie Alvarado, Blatte United
  4    27:10.0  5139 Malin Andersson
  5    27:10.3  5145 Linnea Nissling
  6    27:21.6  5188 Marit Stockfelt, Bergsjöskolan
  7    27:31.5  5221 monika sundin
  8    27:45.5  5162 Stina Ekvall
  9    27:55.1  5196 Liliana Juarez, Salvadoranska Kulturförening
 10    28:05.0  5236 Adele Palm
 11    28:25.6  5154 Hanna Jadenius, Proletären FF
 12    28:32.2  5202 Anna Bjurklint
 13    28:36.9  5178 Stella Månevik, PRO Lysekil
 14    28:54.7  5210 Sofia Nankler, Solvikingarna
 15    28:59.8  5244 Frida Nowotny
 16    29:05.1  5209 Louise Thorn, Emmaus Björkå
 17    29:13.1  5218 Jenny Karlsson
 18    29:16.6  5250 Carina Örgård
 19    29:18.2  5234 Malin Svensson
 20    29:46.9  5142 Rebecca Gustafson
 21    29:55.7  5153 Annika Aurell
 22    29:58.0  5238 Anki Olsson
 23    29:58.3  5200 Emelie Sarenmalm
 24    30:02.0  5245 Alice Persson
 25    30:26.0  5197 Mandi Juarez, Salvadoranska Kulturförening
 26    30:28.0  5140 Lisa Eurenius
 27    30:38.3  5215 Matilda Juhlin
 28    31:02.4  5137 Matilda Törnqvist, Törner
 29    31:05.2  5214 Marie Albertsson, Kulturföreningen sticket
 30    31:16.7  5176 Åsa Olsson
 31    31:36.8  5179 Lena Warberg
 32    31:38.1  5204 Anna-Clara Persson, Folkhögskolan i Angered
 33    31:45.8  5173 Sara Svedberg, Blatte United
 34    31:47.9  5164 Maja Sjöström
 35    31:48.7  5165 Pia Olmås
 36    32:04.3  5205 Ester Egle
 37    32:27.0  5219 Jenny Köhler
 38    32:29.7  5163 Andrietta Pettersson, OK Kroppefjäll
 39    32:33.2  5150 Julia Gajvi
 40    32:33.4  5134 Alexandra Wedin
 41    32:55.0  5222 Anna Gyberg
 42    32:55.5  5175 Teresia Norring Baude
 43    33:02.6  5185 Anna Erwast, PFF
 44    33:23.2   526 Anette Lundberg
 45    33:25.9  5133 Ingrid Nilsson
 46    33:43.6  5157 Marit Kalleson
 47    34:12.3  5208 Kristin Ivarsson, Emmaus Björkå
 48    34:27.7  5199 Sarah Hessle, Bara för att jag kan
 49    35:18.4  5161 Marie Baude
 50    35:20.6  5129 Catarina Cramér
 51    35:25.8  5186 Carina Bergström, Bergsjöskolan
 52    35:30.0  5201 Camilla Karlsson
 53    35:42.9  5156 Ellen Eklund
 54    35:43.4  5212 Eva Rudström
 55    35:45.5  5146 Monika Widegren, PFF
 56    36:12.3  5147 Sara Landolsi
 57    36:30.0  5192 Hervor Björne, Umekamraterna
 58    36:35.2  5127 Ann-Catrine Heden
 59    36:36.2  5198 luisa garcia
 60    36:49.1 10023 Judit Sundström, Kampen Fortsätter
 61    37:09.7  5138 Yvonne Eriksson, Jonsereds löparklubb
 62    37:19.0  5255 Angelika Andersson
 63    37:50.1  5194 Iris Arévalo, Salvadoranska Kulturförening
 64    37:50.5  5149 Hanna Olvhammar
 65    38:23.6  5184 Evelina Orrlöv
 66    38:26.4   589 Elisabeth Bjurklint
 67    39:47.2  5217 Thanaa Morshed, Ship to Gaza
 68    40:19.3  5152 Berit Ölander
 69    40:35.4  5148 Sofia Wern
 70    40:47.7  5169 Marina Alvarado, Blatte United
 71    41:26.4  5158 Selda Anacleto
 72    43:58.9  5151 Anne Reitz
 73    45:43.6  5167 Irmeli Alvarado, Blatte United
 74    46:36.9  5190 Maria Dahlen
 75    46:37.9  5155 Toraa Jacobsson
 76    46:38.6  5203 Mona Tahmas, Folkhögskolan i Angered
 77    49:42.9  5206 Moa Björnerås, Gröna Vägen CK
 78    49:43.2  5207 Karin Johansson, Gröna Vägen CK

Män 5 km

Plac Tid Nr Namn, klubb
  1    17:04.6  5108 Nuray Yassin, Ullvei fk
  2    18:02.8  5055 Karar Kameol, Ullevi FK
  3    18:21.2  5052 Ahmed Abdullahi, Ullevi FK
  4    18:25.5  5059 Alexander Waerme, Ullevi FK
  5    19:21.3  5241 Niklas Israelsson, Axa Sportsclub
  6    20:14.3  5015 Mikael Lyckeklint, 1984
  7    20:28.3  5053 Abdirahman Ali, Ullevi FK
  8    22:02.8  5110 Ralph Peeker, Triathlon Väst
  9    22:14.9  5230 John Strömqvsit
 10    22:16.7  5242 Ivan Magnusson
 11    22:18.7  5102 Simon Renner, Emmaus Björkå
 12    22:50.0  5243 Johan Mattsson
 13    23:07.8  5013 Mattias Lindwall
 14    23:26.6  5124 Edvin Wetter
 15    23:48.1  5084 John Dolve, RKU Uppsala
 16    24:17.5  5060 sven-arne persson
 17    24:25.8  5254 Erik Ström
 18    24:35.3  5051 Anders Warberg
 19    24:40.3  5098 Erik Oderstam, Bergsjöskolan
 20    24:46.5  5105 Johan Elldér
 21    24:48.0  5082 Frank Melander, RKU Uppsala
 22    25:15.9  5090 Henrik Björck Wigartz, Mörka Fronten
 23    25:16.1  5025 Victor Ahlquist
 24    25:21.4  5120 Olle Gerdin
 25    25:21.7 10075 Pär Johansson, IK Stern
 26    25:38.9  5045 lars nyberg
 27    25:50.5  5237 Rafael Fogel
 28    25:58.8  5092 Mattias Merking
 29    26:03.6  5009 Jon-Erik Bergqvist
 30    26:14.3  5121 Greger Nilsson
 31    26:15.4  5122 Christer Simfors
 32    26:24.4  5010 Victor Bergqvist, Proletären FF
 33    26:38.9  5232 Björn Palmbring
 34    26:41.2  5118 Axel Bjurklint
 35    26:45.5  5107 Kalle Ohlsson, Ship to Gaza
 36    26:47.7  5125 Martin Eklind
 37    26:54.7  5026 Marcus Jönsson, Proletären FF
 38    27:26.4  5071 Takleab Kibrom, Bergsjöskolan
 39    27:45.9  5252 Leif Olsson
 40    27:46.4  5109 Andreas Chadien, Lilla Bäcken
 41    28:27.9  5080 Andreas Mångberg, Umekamraterna
 42    28:29.8  5075 Anton Söron, Bergsjöskolan
 43    28:34.9  5111 Joakim Falk
 44    28:40.4  5021 Ansari Siamak
 45    28:58.6  5030 Daniel Bäck, Blatte United
 46    29:25.0  5112 Kerry Jonsson
 47    29:37.0  5106 Gunnar Olofsson, Ship to Gaza
 48    29:38.5  5070 Naod Kibrom, Bergsjöskolan
 49    29:47.7  5094 Gunnar Olofsson, Kampen Fortsätter
 50    29:52.3  5087 Erik Kalantar, RKU Uppsala
 51    30:01.7  5066 Dylan Abdali, Bergsjöskolan
 52    30:06.3 10052 Arne Olofsson
 53    30:09.7  5023 Gabriel Thomsson
 54    30:19.0  5076 Pieter Söron, Bergsjöskolan
 55    30:35.4  5016 Sven-Erik Simonsen, Kommunistisk Parti, Danmark
 56    30:36.6  5253 Erik Danielsson, Nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken
 57    30:38.7  5113 Daniel Linhart
 58    30:50.2  5068 Lulendo El Mulozi, Bergsjöskolan
 59    30:50.8  5086 Oskar Jansson, RKU Uppsala
 60    30:51.8  5083 Oliver Carlberg, RKU Uppsala
 61    30:53.1  5018 Erik alexandersson
 62    31:11.3  5235 Daniel Tano
 63    31:22.2  5064 Miguel Chihuailaf Alvarez
 64    31:24.4  5239 Johan Karlsson, Nej till Nato Nybro
 65    31:37.2  5050 Fredrik Warberg
 66    31:52.8  5062 Asger Jeppesen
 67    31:58.3   324 Ahmed Ettanji, Emmaus Björkå
 68    32:23.5  5248 Thane Connolly
 69    33:01.2  5065 Danel Wadlert, PFF
 70    33:10.1  5101 Stefan Nilsson
 71    33:13.1  5246 Jan O Björkengren
 72    33:16.6  5231 Benjamin Spik
 73    33:43.9  5072 Kent Lindblad, Bergsjöskolan
 74    33:56.3  5119 Johannes Kilner
 75    34:12.9  5004 Jörgen Lundberg, Sockertoppen IF
 76    34:13.2  5103 László Sall Vesselényi, Emmaus Björkå
 77    34:15.6  5249 Nasty Mohamod
 78    34:23.9  5247 David Niklasson
 79    34:37.4  5003 Bosse Johansson, Göteborgs Hamnarbetares IF
 80    34:44.2  5049 Lars Gerdin
 81    34:51.0  5240 Nikolaj Kofod, Kommunistisk Parti
 82    34:51.5  5251 Jan Hermansson
 83    35:17.7  5085 Max Österman Borg, RKU Uppsala
 84    39:16.7  5081 Jonas Persson, RKU Uppsala
 85    41:26.0  5022 Kjell Corneliusson
 86    42:26.4  5047 Ronald Baude
 87    42:46.4  5073 Greger Mossberg, Bergsjöskolan
 88    45:55.4   201 Abu Moujahed, CYC Shatila Palestina
 89    50:36.9   585 Namn Saknas
 90    52:57.2  5077 Vali Zarjam, Bergsjöskolan
 91    53:59.3  5117 Ghufran Abu Idhrees, Ship to Gaza
 92    57:50.9  5123 Okänd Löpare, Med fel nummerlapp
 93    57:53.9  5126 Roland Mårtensson
 
Övriga 5 km
Tid      Nr   Namn
29:46.5 5226 Elsa Thell 29:55.2 5225 Noah Teahan
32:04.0 5227 Lo Birgersson 46:09.0 5224 Kajsa Teahan 46:09.4 5229 Linda Teahan
 


2016

F10

1 Rania Hammouda, -

2 Malak Almawed, Palestinska Huset

3 Nikita van Ooijen, -

 

P10

1 Jimmy Nord, Hemsjö IF

2 Jonathan Blom, KKIF

3 Alexander Blom, KKIF

 

F12

1 Amanda Boerenbeker, IFK Göteborg

2 Shahed Abu Daher, Falestin Beytona

3 Bisan Almawed, Palestinska Huset

 

P12

1 Oliver Tiroler, Svensk-Kubanska Föreningen, Jönköping

2 Ahmad Almawed, Palestinska Huset

3 Muhammad Apenyo, -

 

F14

1 Alicia Nesbeth Carlensberg, Ullevi FK

2 Selma Falk, -

 

P14

1 Joel Olsson Hedström, -

2 Lucas Moreno, -

 

P16

1 Abdirahman Ali, Ullevi FK

2 Majd Alsirafi, Prolerären FF

3 Victor Bergqvist, Proletären FF

 

K5

Placering / Tid / Startnummer / Namn / Lag

1 00:20:14,3 5206 Saga Kullenbäck Balafoutis / Ullevi FK
2 00:22:54,8 5003 Nathalie Alvarado /
3 00:22:57,3 5220 Jasmin Kidane / Mixgården
4 00:23:42,1 5083 Caroline Wickström / Mörka Fronten
5 00:24:41,4 5068 Sofie Stetz /
6 00:25:36,6 5070 Monika Sundin /
7 00:25:38,5 417 Johanna Turner /
8 00:26:26,1 5053 Sigrid Naver / Mörka Fronten
9 00:26:26,9 5067 Josefin Rosengren / Mörka Fronten
10 00:27:06,3 5212 Sara Erlandsson /
11 00:27:06,9 5058 Ida Näslund /
12 00:27:07,8 5060 Lovisa Olausson /
13 00:27:18,9 5221 Fatima El Zahabi / Mixgården
14 00:27:28,5 5219 Lisa Eurenius /
15 00:28:00,0 5019 Linda Gradin /
16 00:28:03,7 5031 Meis Jalil /
17 00:28:11,8 5016 Maja Franzén /
18 00:28:18,0 5022 Unni Gunnarsson /
19 00:28:21,5 5039 Barbara Klauz / Jocke
20 00:28:35,5 5051 Hanna Mcdonald /
21 00:28:37,9 426 Anna Winbladh / Sjövik SK
22 00:28:40,9 5080 Elise Vaim / Mörka Fronten
23 00:28:46,4 5036 Mandi Juarez Andino / Salvadoranska Kulturföreningen
24 00:28:46,7 303 Liliana Juarez Andino / Salvadoranska Kulturföreningen
25 00:28:48,2 5047 Camilla Lindberg / Mörka Fronten
26 00:28:55,4 5069 Shirin Stark Bartholdsson / Mörka Fronten
27 00:28:57,5 5049 Karolina Lundh-Olmos /
28 00:29:06,6 5000 Matouk / CYC Shatila
29 00:29:31,1 5001 Tina Albertsson / Familjehuset Trollhättan
30 00:29:34,6 5010 Lina Burlin / Mörka Fronten
31 00:29:37,5 5037 Berit Jönsson /
32 00:29:39,8 5050 Ina Lundström / Mörka Fronten
33 00:29:45,8 5046 Olivia Linander / Team Klimaträttvisa
34 00:29:50,0 5033 Heidi Jensen / Ship to Gaza
35 00:29:55,9 5041 Maria Köhler / Ship to Gaza
36 00:30:03,8 5054 Laila Nielsen /
37 00:30:11,6 5040 Jenny Köhler / Ship to Gaza
38 00:30:12,1 5205 Marie Albertsson /
39 00:30:27,6 5012 Johanna Dahlberg / Mörka Fronten
40 00:30:27,9 5052 Teresia N Baude /
41 00:30:30,7 5025 Pia Hansson /
42 00:30:41,7 5086 Christina Vänerö /
43 00:30:42,2 5048 Nadja Lundberg / RKU Göteborg
44 00:30:42,7 5027 Nathalie Heidarian /
45 00:30:48,8 5014 Anna Erwast / Freden
46 00:31:56,1 5013 Landa Dahlsten /
47 00:31:57,2 5079 Matilda Törnqvist /
48 00:32:01,5 5004 Malin Andersson /
49 00:33:04,3 5026 Rebecca Hayman /
50 00:33:06,3 5062 Åsa Olsson /
51 00:33:22,4 5189 Susanne Björneloo /
52 00:33:22,4 5009 Jessica Brannefors / Mörka Fronten
53 00:33:42,3 5028 Emelie Heilmann / Mörka Fronten
54 00:34:16,6 5007 Carina Bergström / Bergsjöskolan
55 00:34:17,9 5005 Elizabeth Andino / Salvadoranska Kulturföreningen
56 00:34:20,2 260 Josefin Finér / Folkhögskolan i Angered
57 00:34:22,3 5191 Eva Schmidt /
58 00:35:02,3 5084 Monika Widegren / Proletären FF
59 00:35:04,4 5213 Britt-Marie Lindblad /
60 00:35:07,8 10024 Ann-Sofie Lindecrantz /
61 00:36:05,2 5071 Jennifer Törnell /
62 00:37:04,3 5208 Jasmin Alsibai / Blatte United
63 00:37:39,9 10008 Klara Byström / Utbytjejerna
64 00:38:29,0 5216 Berit Ölander /
65 00:38:35,6 463 Paulina Moraga Johansson / Skarpnäck
66 00:40:17,5 5011 Elin Caesar /
67 00:41:12,0 5056 Viktoria Norling / Bergsjöskolan
68 00:42:49,1 5066 Ylva Riquelme /
69 00:51:25,3 5038 Karolin Jönsson /
70 00:53:12,8 5023 Annelie Hagberg /
71 01:02:01,4 5032 Ulla Jannerling /
72 01:06:17,0 5006 Akram Behzadipour /
73 01:06:31,7 5020 Eva Gramnes /

 

M5

Placering / Tid / Startnummer / Namn / Lag

1 00:15:55,8 5142 Ali Kanini / Ullevi FK
2 00:15:59,4 5158 Abdikhalaq Nooh / Ullevi FK
3 00:16:11,3 5141 Karar Kameal / Ullevi FK
4 00:17:54,2 5125 Ali Hassan / Ullevi FK
5 00:18:49,7 5302 Johan Svensson /
6 00:19:07,3 5165 Ahmed Roobles /
7 00:19:32,8 5209 Mirhassan Haidari / Cruz Azul IF
8 00:20:02,2 5115 Pascal Francesconi / Skojs skull
9 00:20:21,9 5211 Kristoffer Kellgren / Triathlon Väst
10 00:20:38,6 5301 Marcus Ekberg / Team CARE
11 00:20:58,4 5159 Erik Oderstam-Söron / Bergsjöskolan
12 00:20:58,6 5120 Anthon Gunnarsson Ollander /
13 00:21:17,1 5121 Mekonnen Haile / Debra Berhan Sports Centre Etiopien
14 00:21:20,7 5217 Ralph Peeker /
15 00:21:25,9 5173 Adrian Sundqvist / Blatte United
16 00:21:56,2 5202 Eyd Mohammad Rezwani / Cruz Azul IF
17 00:21:57,9 5198 Alimardan Mohammadi / Cruz Azul IF
18 00:22:03,9 5096 Alexander Alvarado / Blatte United
19 00:22:04,9 5153 Arsalan Mirdamadi / Blatte United
20 00:22:07,3 5214 Jan Strömqvist /
21 00:22:27,3 5199 Ali Murtazi / Cruz Azul IF
22 00:22:28,4 5140 Marcus Jönsson /
23 00:22:52,6 5201 Basir Raqini / Cruz Azul IF
24 00:22:59,3 5196 Sajjad Husseini / Cruz Azul IF
25 00:23:08,8 5193 Gustaf Lindblom /
26 00:23:11,0 5162 Sven-Arne Persson / Hisingsbacka
27 00:23:33,4 5112 Laris Dzonlic /
28 00:23:44,1 5164 Jonte Rignes /
29 00:24:08,7 5194 Rafael Fogel /
30 00:24:11,4 5197 Mohammad Abedian / Cruz Azul IF
31 00:24:18,7 5163 Elliot Rath / Blatte United
32 00:24:45,0 5218 Dan Jentzen /
33 00:25:11,2 5172 Ruben Strandberg / Blatte United
34 00:25:26,5 5105 Daniel Bäck /
35 00:25:33,2 5183 Anders Warberg /
36 00:25:34,0 5195 Mohammad Hadi Alizadeh / Cruz Azul IF
37 00:25:35,8 5151 Anders Lötstedt / Greiderloppet
38 00:26:05,7 5122 Pär Hallenberg / Kalmar
39 00:26:06,6 5174 Anton Söron / Bergsjöskolan
40 00:26:12,6 5204 Belal Mirzaie / Cruz Azul IF
41 00:26:14,5 5088 Dylan Abdali / Bergsjöskolan
42 00:26:15,2 5160 Björn Palmbring /
43 00:26:17,5 5210 Martin Eklind /
44 00:26:19,5 5143 Jan-Åke Karlsson / Växjö
45 00:26:24,9 299 Mark Johnsson / Folkhögskolan i Angered
46 00:26:27,7 5101 Jakob Bergman / Mörka Fronten
47 00:26:51,6 5113 Robert Ekberg / The Sloths
48 00:27:31,1 5111 Wajdi Diwn / CYC Shatila
49 00:27:33,6 5152 Meki Memedi / Blatte United
50 00:28:06,7 5154 Lennart Mårtensson /
51 00:28:20,0 371 Joakim Olofsson / Stalin
52 00:28:33,9 478 Joan Manuel Urquiaga Valdes /
53 00:28:36,0 5200 Mosa Nawid / Cruz Azul IF
54 00:28:37,4 5094 Erik Alexandersson /
55 00:28:43,8 5187 Mikael Romanenko /
56 00:28:47,3 122 Ruben Andersson / Skegrie BK
57 00:28:51,8 5099 Dennis Andersson / Skegrie BK
58 00:28:59,3 5110 Jacob Delgado /
59 00:29:05,0 5091 Mohammad Ahmad / CYC Shatila
60 00:29:05,9 5095 Allaa Ali / CYC Shatila
61 00:29:11,4 5146 Linus Larsson / Mörka Fronten
62 00:29:19,4 5130 Jorma Huttu /
63 00:29:24,4 5186 Jens Winbladh / Sjövik SK
64 00:29:26,6 5135 Andreas Ante Johansson / Mörka Fronten
65 00:29:45,4 5175 Pieter Söron / Bergsjöskolan
66 00:29:56,5 430 P-O Åström /
67 00:30:00,7 5300 Thomas Dahlén / Yrkesrevolutionärerna
68 00:30:09,7 5166 Magnus Rosén /
69 00:30:47,4 5180 Daniel Wadlert / Freden
70 00:31:55,6 5148 Kent Lindblad / Bergsjöskolan
71 00:32:02,1 5136 Bosse Johansson / Göteborgs Hamnarbetares IF
72 00:32:05,7 5188 Johan Karlsson / Kommunistiska Partiet Kalmar/Nybro
73 00:32:39,3 5092 Said Alamin / Folkhögskolan i Angered
74 00:32:49,0 5107 Kjell Corneliusson /
75 00:32:53,0 5118 Lars Gerdin /
76 00:33:01,7 10079 Tom Claesson /
77 00:34:15,0 5129 Hannes Hultgren /
78 00:36:05,5 5100 Erik Backlund / Bergsjöskolan
79 00:36:11,7 5150 Conny Lundh /
80 00:38:29,2 5215 Jan Strömqvist /
81 00:38:39,0 5192 Kurt-Åke Karlsson /

 

K10

Placering / Tid / Startnummer / Namn / Lag

1 00:34:16,8 10010 Kalkidan Fentie Debe / DBSC Etiopien
2 00:44:52,8 10111 Anna Rignell /
3 00:47:48,6 10112 Matilda Persson /
4 00:50:00,1 10002 Alba Vera Bergeling / Inget om oss, utan oss!
5 00:51:41,6 10103 Jill Bonandeer /
6 00:54:55,7 10030 Fanny Sannerud / Team Klimaträttvisa
7 00:55:13,9 10019 Hanna Jadenius / Proletären FF
8 00:55:34,3 10000 Annika Aurell /
9 00:55:39,3 10028 Lucie Podmolikova /
10 00:55:42,2 10033 Helene Toft / Utbytjejerna
11 00:55:44,0 10011 Nina Forslund /
12 00:55:48,6 10006 Frida BjörkRoth / Team Klimaträttvisa
13 00:56:10,2 10032 Annie Toft / Utbytjejerna
14 00:57:25,9 10018 Maria Heby /
15 00:57:26,4 10100 Kersti Björkqvist /
16 00:57:35,3 10031 Sanne Skjervik /
17 00:58:05,1 10003 Maia Bergman / Vegan Runners IK
18 00:58:35,4 10009 Karin Dahl Pedersen /
19 00:59:19,7 10004 Karin Björkblom /
20 01:00:18,1 10025 Eva Ludvigsson /
21 01:01:28,2 10007 Ann-Sofie Byström / Utbytjejerna
22 01:01:31,4 10005 Susanne Björkblom /
23 01:01:55,5 10036 Azadeh Zilaei Larsson / Zilarsson
24 01:03:09,5 10022 Freja Amanda Langevang /
25 01:03:09,9 10021 Marie Brøndgaard Jensen /
26 01:05:14,5 10015 Ingela Giss /
27 01:14:15,5 10023 Therese Lehman Gustafsson /

 

M10

Placering / Tid / Startnummer / Namn / Lag

1 00:33:40,6 10105 Anderas Höye / Ullevi FK
2 00:36:40,3 10051 Jonatan Fahlén / Proletären FF
3 00:37:57,2 10108 Daniel Ivarsson /
4 00:39:50,6 10083 Jens Sandahl /
5 00:40:10,8 10070 Alexander Liljemark /
6 00:41:31,3 10050 Axel Lyckberg / Proletären FF
7 00:42:53,8 10043 Hannes Norblad /
8 00:45:24,9 10053 John Engström / Fredligan
9 00:46:04,3 10044 Kim Svensson /
10 00:46:52,5 10063 Andreas Hartman / Lilla Bäcken
11 00:47:06,8 10109 Oscar Hultman /
12 00:47:28,1 10049 Pointus Wernersson /
13 00:47:45,9 10059 Emil Ekberg / Greiderloppet
14 00:47:50,4 10075 Felix Falk / Ship to Gaza
15 00:47:55,3 10096 Per Jansson /
16 00:47:57,6 10042 Erik Pettersson / IFK Norrköping
17 00:48:01,3 10093 Anas Alsayed /
18 00:48:04,8 10095 Francesco Nistler /
19 00:48:27,0 10107 Otto Gredin /
20 00:49:05,6 10085 Andreas Jonsson / Team Klimaträttvisa
21 00:49:18,6 10077 Zoltan Tiroler / Svensk-Kubanska Föreningen, Jönköping
22 00:49:51,6 10092 Jari Kauppinen /
23 00:49:54,8 10041 Allan Gredin /
24 00:50:24,3 10081 Markus Ljungman / Greiderloppet
25 00:50:33,6 10061 Johan Jensen /
26 00:51:11,9 10110 Lars Bryngelsson / Fire Dogs 2000
27 00:51:41,9 10104 Finn Ternrud /
28 00:52:05,0 10052 Olov Hofsten / Greiderloppet
29 00:52:16,2 10071 Pelle Nordström / Kommunistiska Partiet Jönköping
30 00:52:17,7 10087 Niclas Rosell /
31 00:52:20,1 10073 Kalle Ohlsson / Ship to Gaza
32 00:53:16,6 10099 Søren Hvid /
33 00:53:16,9 10048 Achim Rödner /
34 00:53:28,9 10084 Olle Sandahl /
35 00:53:46,9 10089 Maike Elborg /
36 00:54:08,6 10098 John Lander / Gothenburg
37 00:54:33,5 10045 Bjön Larsson / Göteborgs Muay Thai
38 00:54:56,2 10064 Jonas Sonar / Volvo Trucks
39 00:55:21,1 10039 Christer Bertel / Järnkaminerna
40 00:55:23,7 10076 John Pangalos /
41 00:55:48,0 10101 Ingemar Lund / Svensk-Kubanska Föreningen, Göteborg
42 00:56:38,3 10097 Andreas Chadien /
43 00:56:38,9 10058 Fernando Riquelme / Utby
44 00:59:52,2 10040 Walter Martinez / Salvadoranska Kulturföreningen
45 01:00:39,1 10106 Mischa Hayman / Lilla Bäcken
46 01:03:10,5 10090 Martin Märker /
47 01:06:32,4 10102 Jesper Larsson / Zilarsson
48 01:09:42,0 10091 Daniel Ericsson /
49 01:59:59,2 10069 Tony Hökklo /

2014

Flickor 10 år

1. Amanda Boerenbaker Klang, Majorna IK

2. Sarra Dhouibi

3. Lisa Lapidus, SAIK

 

Pojkar 10 år

1. Valle Diding, Hotell Havanna

2. Abbe Barka

3. Mehdi Dhouibi

 

Flickor 12 år

1. Shahed Abu Daher, Palestinska Huset

2. Sara Hopmark

3. Tina Hopmark

 

Pojkar 12 år

1. Isak Olofsson Dorsch, IF Väster

2. Abdiyahman Muqtar, Somaliska SK

3. Yassine Dhouibi

 

Damer 5 km

1. Petra Ödman

2. Linnea Smalström, Sävedalen

3. Sofia Drath

 

Herrar 5 km

1. Tomas Mikaelsson, Dalasjö IK

2. Henrik Källen, Proletären FF

3. Ahmed Abdulahi

Somaliska SK

2015

12032845 10153743393216320 2571340782666340172 o10 km Män:
1) Mikael Ekvall(Strömstad Löparklubb) 30:11.0,

2) Daniel Berggren(Strömstad Löparklubb) 32:28.0,
3) Robin Lindgren(Örgryte IS) 33:52.0,
4) Mohammed Mohamoud(Utby IK Friidrott) 33:58.0,
5) Markus Waerme(Utby IK Friidrott) 34:51.0,
6) Tom Dahlström(Vegan Runners IK) 39:06.0,
7) Matti Wirehag(koopmansgatan bröd och bakverk) 39:20.0,
8) Matti Holstein(Jalle TC Umeå) 39:40.0, 
9) Albin Öst Sandström 40:22.0, 
10) Axel Sundberg 40:51.0,
11) David Sakandelidze 40:54.0,
12) Sylvain Estadieu(Frankrike) 41:04.0,
13) Kristoffer Kellgren 41:13.0,
14) Adam Nyström(Bollsjevikerna) 41:40.0,
15) Axel Lyckberg(Proletären FF) 41:43.0,
16) Jakob Kilner(Proletären FF) 42:18.0,
17) Oskar Willner(Leksand) 42:32.0,
18) Johannes Heberlein 42:41.0,
19) Hannes Norblad(Göteborg) 42:43.0,
20) Andreas Lehmus(Västra Frölunda) 42:57.0,
21) Martin Molin 43:29.0,
22) Johan Abrahamsson(Kullavik) 43:29.0,
23) Pierre Ekvall 43:44.0,
24) Marcelo Liscano 45:46.0,
25) Emil Ekberg(Greiderloppet) 46:11.0,
26) Benoit Ducoin(Koopmansgatan bröd och bakverk) 47:14.0,
27) Felix Falk(Proletären FF) 47:26.0,
28) Linus Segerud(Team Mia) 47:34.0,
29) Håkan Gustafsson 47:39.0,
30) Tony Ekvall 47:44.0,
31) Zoltan Tiroler 48:01.0,
32) Niklas Lindahl 48:04.0,
33) Allan Gerdin 48:18.0,
34) Björn Larsson(Gbg Nivag Thai) 48:20.0,
35) Erik Pettersson(Göteborg) 49:02.0,
36) John Engström 49:20.0,
37) Lars Bryngelsson(Boyle Avenue Runners) 49:22.0,
38) Andreas Hartman 49:40.0,
39) Finn Ternrud(Lerums Gymnasium) 50:01.0,
40) Olle Gerdin 50:06.0,
41) Otto Gerdin 50:11.0,
42) Olof Gradin(Malmö) 50:39.0,
43) Dennis Olsson 50:43.0,
44) Håkan Helzenius 51:00.0,
45) Johan Jensen 51:50.0,
46) Dan Lorén 52:38.0,
47) Anders Låtstedt(Greiderloppet) 52:49.0,
48) Olov Von Hofsten(Greiderloppet) 52:49.0,
49) Fritiof Albin(Göteborg) 53:41.0,
50) Arvid Lorén 54:52.0,
51) Achim Rödner 54:56.0,
52) Walter Martinez(Salvadoranska KulturFörening) 55:08.0,
53) Pär Hallenberg(Kalmar) 55:26.0,
54) Pelle Nordström(Kommunistiska Partiet Jönköping) 55:30.0,
55) Emil Willesson(Göteborg) 55:36.0,
56) Henrik Olofsson(Göteborg) 55:41.0,
57) Mischa Hayman 55:43.0,
58) Joel Opperdoes(Ship to Gaza Malmö) 57:11.0,
59) Ingemar Lund(Sv.Kvbanska Gbg) 57:12.0,
60) Mikael Rosén(Varberg) 58:43.0,
61) Mats Fernström(Proletären FF) 59:10.0,

11041538 1092482827450162 9025929216330507501 o10 km Kvinnor:
1) Tova Norblad(Göteborg) 46:10.0
2) Anna Rignell 46:48.0
3) Matilda Persson 48:30.0,
4) Edit Eliasson 49:28.0,
5) Viktoria Lindström 50:04.0,
6) My Barkensjö 52:04.0,
7) Christina Olsen Lundh(Vänersborg) 54:46.0,
8) Freja Amanda Langevang 55:27.0,
8) Marie Brøndgaard 55:27.0,
10) Greta Arvidsson(Göteborg) 58:20.0,
11) Emma Pizarro(Fred och solidaritet) 01:00:40.0,
12) Karolina Karlborg-Zepeda 01:02:05.0,
13) Tove Gontran 01:02:06.0,
14) Anna Maria Höglund(Göteborg) 01:03:15.0,
15) Lotta Silver(Göteborg) 01:04:44.0,
16) Linnéa Gunnarsdotter 01:06:20.0,

Flickor, 10 år       
1) Tea Nowak
2) Elisa Abrahamsson
3) Ester Tjärnbrink

Pojkar 10 år
1) Abdi Ahmid
2) Abdulahi
3) Dragan Schmibauer

Flickor 12 år
1) Ellen Molin
2) Edda Setterman
3) Engi Alsejbaran

Pojkar 12
1) Wilmer Gillberg Hayman
2) Haidar Al-Amirtaha , Mixgården
3) Fingal Andersson Edwardsson

Kvinnor 5 KM 
1) Yasmin Kidane, HKBK        
2) Karin Emanuelsson
3) Yasmin Olsson, Göteborg

Män 5 KM
1. Ahmed Abdullai, Ullevi
2. Abdikhalag Nooh, Ullevi           
3. Alexander Waerme, Ullevi
 
 

2013

2013 års resultatlista

 

Flickor 10 år, 2,2 KM

1 Hanna Claesson

2 Roaa Taiser, Palestinska Huset

3 Manan Sana, Palestinska Huset

 

Pojkar 10 år, 2,2 KM

1 Olle Lapidus, Sävedalens AIK

2 Fingal Andersson Edwardsson

 

Flickor 12 år, 2,2 KM

1 Mandi Juarez, Svensk-Salvadorianska Föreningen

2 Rebecka Olsson

3 Melisa Arrigada, Latinamerikanska Föreningen för Mänskilga Rättigheter

 

Pojkar 12 år, 2,2 KM

1 Olle Allfredsson Mellbert

2 Mohammed Jana, Palestinska Huset

3 Victor Bergkvist

 

Damer, 5 KM

1 Liliana Juarez, Svenk-Salvadorianska Föreningen

2 Hanna Jadenius

3 Liv Södahl

 

Herrar, 5 KM

1 Erik Diding, Hotell Havanna

2 Erik Entin, Proletären FF

3 Marcus Ekberg

Fler artiklar...

  1. 2012

Kartor


karta10 km

- Bansträckning 5 km och 10 km (2 varv)

- Så reser du

Årets fredsloppsblad

Facebook

87891Följ Fredsloppet på Facebook!

 

Kontakta Fredsloppet

E-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Bengt Frejd 0704-170772
Axel Lyckberg 0704-943293
Henrik Källén 0702-228771
Mikael Ekvall 0737-868097
Anders Gustafsson 0706-156055
Jon Wetteholm 0739-696323

Saturday the 23rd. Joomla 2.5 Templates.